akustik ortam nedir?

Akustik ortam Nedir ? Ses tasarımına önem verenler için akustik oldukça önemlidir. Sesin bir ortam içinde doğru bir şekilde yayılması, dip seslerden arınmış, yankının en az seviyeye indiği şekilde pürüzsüz ses ulaşmak için düzenlemeler yapılan mekanlar, akustik ortamlardır. Akustik ses yalıtımı ile elde edilebilir. Akustik sünger gibi ses akustik malzemeleri, doğru bir şekilde, ihtiyaca uygun kullanıldığında mükemmel bir akustik sağlarlar.

İçerideki yankının, dip seslerin önüne geçilir. Bu sayede konuşmalar, yayılması istenilen ses daha sağlıklı bir şekilde yayılır. Ses açısından daha anlaşılır bir ortam tasarlanmış olur. Desibel farkı nettir. Farklı ihtiyaçlara göre farklı tasarılar ortaya çıkarılabilir. Örnek olarak bir bateri odasında titreşim ve bass sesleri düzenlenmeliyken, bir tiyatro salonunda ses en arka koltuktaki seyirciye kadar aynı netlikte ulaşabilmelidir.

akustik ortam nedir ve nasıl sağlanır

Doğru akustik tasarım için ortam önemlidir. Ortama bağlı olarak akustik tasarım için kullanılacak olan ürünler değişecektir. Akustik sünger, kumaş kaplı paneller; ses yalıtımı ve akustik tasarım için olmazsa olmaz ürünler arasındadır. Kişinin ihtiyaç duyduğu kaliteye bağlı olarak, isteklerine bağlı olarak kullanılacak miktar belirlenecek, en iyi performans sağlanacaktır.

akustik ortam nedir nasıl oluşturulur

akustik düzenleme nasıl yapılır?

Akustik ortam, ses yalıtım ve akustik malzemeleri ile sağlanır. Ortamın büyüklüğü, ortamdaki yüzeyler, nesneler, akustik ortamların yapılmasında önemli bir faktördür. Kullanılan malzemeler ile ortamın ses kalitesi iyileştirilir, gürültü ve yankı önlenir; böylece ses istenilen kalitede daha temiz ve net duyulur. Akustik düzenleme ile birlikte ses yalıtımı da düşünülürse, (ki yüksek sesli ortamlarda bu gereklidir), ses yalıtım malzemeleri ile etkin bir yalıtım sağlanır. Aksa Acoustic Materials tüm akustik ve ses yalıtım ihtiyaçlarınız için üretimden, uygulama aşamasına kadar tam kapsamlı bir hizmet sunar.

akustik düzenlemelerde kullanılan akustik süngerler

YANMAZ AKUSTİK SÜNGER

DEKORATİF AKUSTİK SÜNGER

BASOTECT MELAMİN SÜNGER

ELASTOMERİK KAUÇUK SÜNGER

Akustik ortamlarda kullanılan akustik sünger, uygulama yapılan mekandaki sesi emer. Bu sayede sesin nesnelere, duvara ya da tavana çarparak içeride tekrar dolaşımı önlenebileceği gibi, büyük alanlarda ses istenilen kalitede ve temiz bir şekilde istenilen noktadan duyulur.

Akustik sünger uygulaması yapılan mekanlarda;

  • Ses seviyesi düzenlenir
  • Ses kalitesini bozan titreşim önlenir
  • Geniş mekanlarda yankılanmayı önleyerek sesin kaliteli şekilde aktarımı sağlanır

Fabrika ve iş yerleri gibi ses trafiğinin yüksek olduğu mekanlarda istenmeyen frekansları absorbe ederek gürültüyü önler.