Üst kattan gelen ses nasıl kesilir ? Müzik sanki benim odamda çalıyor nasıl engelleyebilirim ? Katlar arasında yaşanan ses problemini nasıl çözerim ? vs sorulara yanıt arıyorsunuz değil mi ? Bu içeriğimizde konuyla ilgili yapılması gereken işlemlere ve kullanılması gereken malzemelere değineceğiz.

Bina inşaatı sırasında yapılan eksiklikler kullanılmayan malzemeler ne yazık ki ev sahipleri yaşantısını sürdürmeye başladıkça meydana geliyor. Televizyon sesleri, bir müzisyense enstrüman sesi, küçük yaşlarda çocuğa sahip bir aile varsa koşuşturma sesleri vs sizin huzurunuzu kaçırabilir. Peki bunu nasıl engelleyebilirsiniz ?

Alt ve üst kat komşu duvarlarından gelen ses problemleri yüzünden bir çok aile komşusuyla sıkıntı yaşamaktadır. Huzursuz edici duvardan ve tavandan gelen ayak sesleri titreşimler dayanılmaz bir noktaya gelmektedir. Tavanlarda meydana gelen ses olayları ortamda ses karmaşası oluşturmaktadır. Yoğun ve kalın bir malzeme ile tavana yapılan uygulama ile etkili bir ses izolasyonu elde edilebilmektedir. Duvar ses yalıtımı veya tavan ses yalıtımı ile bu soruna son verebilirsiniz.

Üst kattan gelen konuşma seslerini engelleyebilecek malzemeler nelerdir ?

Üst kattan gelen titreşimli darbe ayak topuk seslerini nasıl engelleyebilirsiniz ?

Bunun için yapmanız gereken zor olsa da inşaatın bitmiş halinde tek yapılabilecek ve sonuç alınabilecek şey üst katın zemininde işlem yapmak. Size bu ne kadar imkansız gelse de sesin kaynağından kesilmesi gerekiyor. Nasıl yani sadece üst katta mı işlem yapılabilir başka bir çözümü yok mu ben bu seslerden nasıl kurtulacağım diyenlere bir tavsiyemiz daha var. Yüzer oda ses yalıtımı (Oda içinde oda sistemi). Bu sistem maliyeti arttırsa da profesyonel bir ses yalıtımı sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken başka bir şey kalmıyor.