Çağrı Merkezi Ses Yalıtımı

HomeÇağrı Merkezi Ses Yalıtımı

Çağrı Merkezi Ses ve Yankı Yalıtımı Uygulumalarımız

Çağrı Merkezleri (Call Center) çalışanları sürekli telefonla görüşürler bunun sonucu yakın olan çalışma masaları ses sorununu beraberinde getirir. Çalışanlar arası bu ses problemleri iş performansını direkt olarak etkileyen etmenlerdendir. Çağrı merkezi ses yalıtımı uygulamaları bu tarz problemlere yönelik yapılmaktadır.

Çağrı Merkezi Yankı Giderici Baffle ve Basotect Sünger Uygulaması

Nasıl Yapıyoruz ?

Halk Bankası Yankı Giderici Sünger ve Masa Seperatorü Uygulaması

Çağrı merkezinizde talep ve problemlerinize göre mekanda keşik yapılır. Buna göre masalarınıza seperatör veya akustik ses emici süngerler konulabilir. Veya direk mekana duvar, tavan ve zemin için ciddi bir ses yalıtımı uygulamasını teknik ekibimiz çözümü onayladığınız takdirde gerçekleştirebilir.

Çağrı Merkezi Yüzer Tavan ve Akustik Masa Seperatoru Uygulaması

Çağrı Merkezi Masa Seperatoru Uygulaması

Aksa Akustik Çağrı Merkezleri Call Centerler İçin Profesyonel Çöüzmler Üretiyor.Ses Karışıklığı Problemine Son. Gün Boyu Rahat Çalışma Ortam için ses yalıtımı uygulaması yaptırabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Ses Yalıtımı

Çağrı Merkezi Yankı Kesici Yüzer Tavan Uygulaması

Çağrı merkezlerinde ses yalıtım uygulamaları yapılmamış ise, hassas bilgilerin risk alarak ve azalmış verimlilik para kaybetme. Uygun bir akustik olmadan, iletişimsizlik ve çalışanların hayal kırıklığı problemler haline gelmektedir. Problemlerinize yönelik genellikle akustik masa seperatörler,, akustik yankı kumaş paneller kullanılabilir.

Çağrı Merkezi Tekno Touch ve Parava Uygulaması

Aksa Akustik Çağrı Merkezleri Call Centerler İçin Profesyonel Çözümler Üretiyor.Ses Karışıklığı Problemine Son. Gün Boyu Rahat Çalışma Ortam için ses yalıtımı uygulaması yaptırabilirsiniz.

Çağrı Merkezi Ses Emici Basotect Sünger ve Renkli Tekno Touch Sünger Uygulaması

[Toplam:0    Ortalama:0/5]