Call Center Ses Yalıtımı

HomeCall Center Ses Yalıtımı

Call Center Yankı Giderici Masa Seperatorü

Call Center’lar çağrı merkezlerine göre daha fazla kişinin çalıştığı bir çalışma yeridir. Call centerlarda telefonla müşterilere destek verilir. Burada önemli olan şey personel sayısı fazla olmasıdır.

Call Center Ses Kesici Masa Seperatorü Uygulaması

Personellerinin hepsinin aynı anda müşteriyle konuştuğunu düşünürsek personellerin sesleri birbirine karışabilir. Bu karışıklığı önlemek için Call Center’larda ses yalıtımı yaptırmak gereklidir. Bu ortamlarda kullanılacak ses yalıtım malzemeleri dekoratif ve ortamın akustiğini sağlar.

Call Center Ara Bölücü Masa Seperatorü ve Tavan Tekno Touch Uygulaması

Call Center’larda ortam akustiğini en mümkün olacak şekilde düşürebilmek için ses yalıtım malzemesi kullanılması gerekir. Call centerları dış ortamdan izole edilmiş bir mekan yaratılması şarttır.

Call Center Akustik Masa Seperatorü Uygulaması

Ses yalıtımı yapılması firmanın yararına olacaktır. Hem personeller rahat ve huzurlu bir ortamda müşterilere destek verebilir. Hemde ortamı sesten arındırmak personellerin verimini arttırır.

Call Center Ses Kesici Masa Seperatorü Uygulaması

Ofis bölme sistemiyle (seperatör ve paravan) çalışanların yeri ayrılsada ortama gelen dış sesler en az seviyeye düşürülür ve rahatlıkla anlam kargaşası olmadan müşteriye destek vermeye devam edebilirler.

Call Center’larda ses yalıtımı yapılırken ortamın akustiği ve ses yalıtımı için tekno touch süngerleri tercih edebilirsiniz. Tekno touch süngerler ortamdaki sesleri emme performansı yüksek ve dekoratif bir üründür. Göz yormaz ve ortama güzel bir hava katar.

Call Center Tavan Tekno Touch ve Yüzer Tavan Uygulaması

Call Center’larda hiç bir firma sesi %100 kesemez. Ancak bu sesleri minumuma indirebiliriz. Call Centarlarda kullanılacak ses yalıtım malzemesi olarak seperatör, paravan, kumaş paneller, süngerler ve tavan baffle kullanabilirsiniz.

Call Center Ara Bölücü Ses Emici Masa Seperatorü Uygulaması

Öncelikle konusunda uzman kişilerce yapılması gereken çağrı merkezi ses yalıtımı mekanın durumuna veya çalışan kişinin sayısına göre yapılacak keşfin ardından doğru bir sistemle uygulanması yapılacak en ideal ses yalıtım sisteminin başında gelecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]