Hacim Akustiği Ses Yalıtımı

Yapı içinde oluşturulan hacimlerde ana işlevin sağlanması için gereken akustik konforun gerçekleştirilmesidir. Ses çevremizdeki hayatın akmakta olduğunun bir işaretidir. Sabah uyanmak için çalar saat ile başlayan gün, konuşmak, radyo dinlemek, televizyon seyretmek, araba sürmek vb. gibi birçok aktiviteyi örnek göstermek mümkündür.

hacim-akustigi-ses-yalitimi

Gürültü ve Hacim Akustiği

Etrafımızda tam sessizlik yoktur. Kuş cıvıltıları, rüzgârda titreşen yapraklar yâ da sahile vuran dalgaların sesleri gibi örneklemek mümkündür. Etrafımıza oluşan bu sesler bizi iki şekilde etkilemektedir.

Bunlar; gürültü ve hacim akustiğidir. Gürültü yaşadığımız yerlerde belli limitlerin üstüne çıktığında rahatsızlık vermeye başlar. Herhangi bir eylemi yaparken gürültü düzeyinin yükselmesi o eylemi yapamaz duruma getirebilir. Diğer önemli bir nokta ise gürültünün belirli limitlerin üzerine çıkması işitme sistemimizde önce geçici kayıplar olmakla beraber devam etmesi durumunda kalıcı hasarlar oluşmaktadır.

Kullanım Alanları

Hacim akustiği, duysal etkinliğin birinci derecede önem arz ettiği kongre, konser salonları, konferans salonları ile işitselliğin ve görselliğin bir arada olduğu etkinliğin bulunduğu opera, tiyatro, sinema salonu gibi yapılarda, kaynağından çıkan seslerin bu hacimdeki dinleyicilere nitelik ve kalite açısından en uygun biçimde iletilmesini sağlayan mekanlarda yapılır.

ortam-hacim-akustigi-ses-izolasyonu

Hacim Akustiği Nedir?

Ortam Akustiği diğer bir alt bilim dalı olan “Hacim Akustik” inin temel amacı, gürültü kontrolü sağlanmış olan yapıların iç hacimlerinde “anlaşılabilme” nin sağlanması ve bu amaç için gerekli akustik konforun oluşturulmasıdır. Özellikle sesin önemli olduğu hacimlerde oluşan ses enerjisinin dağılımının ve düşüşünün uygun şekilde kontrol edilmediği durumlarda anlaşılmada yetersizlik ve olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Oluşan bu durum konser, tiyatro, konferans salonu vb. büyük hacimlerde görülebileceği gibi kafe, lokanta, vb. hacimlerde de oluşmaktadır. Günümüzde gittiğimiz sosyal mekânlarda sohbet etmeye çalışırken aynı mekânda bulunan insanların yarattığı gürültü nedeni ile bağırarak konuşmak zorunda kalınmaktadır. Diğer bir yandan karşılıklı konuşma esnasında anlamakta zorluk çekerken diğer tarafta bulunan masada sohbet eden kişileri çok rahat anlayabilirsiniz.

Akustik kumaş panel kaplama malzemeleri, akustik sünger ve renkli dekoratif malzemeler geniş çaplı ortamlarda kullanılarak özel mimari tasarımlar elde edebileceğiniz ürünlerdir. Farklı kalınlık, renk, model ve boyutu olması sayesinde isteğinize özel tasarımlar elde edilebilir.

Çözümlerimizle sizlerin beklentilerini karşılarken en uygun fiyatları sunarak ekonomik anlamda da yardımcı oluyoruz. Detaylı bilgi için info@aksaacoustic.com mailimizden bizimle iletişime geçebilir ya da iletişim bilgilerimiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz..