Yan Ortak Duvar Ses Yalıtımı Malzemeleri

HomeYan Ortak Duvar Ses Yalıtımı Malzemeleri

Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Dairelerde yada iş yerlerinde ortak duvarlarda ses yalıtımı, duvarlar arası geçiş yapan rahatsız edici seslerin kesilmesi amacıyla yapılmaktadır. Komşu duvarınızdan sizin dairenize geçen seslerin kesilmesini istiyorsanız bu durumda ses yalıtım uygulaması yapılması gerekli olacaktır. Ortak duvarda mevcut yüzeye ses yalıtım malzemeleri uygulanarak üzeri kapatılmaktadır.

Ortak duvar ses yalıtım uygulaması ses kesici malzeme olan süngerpan ile sağlanmaktadır. Süngerpan mevcut duvarın yüzeyine boşluk bırakılmadan kaplanmaktadır. Duvar süngerpan ile kaplandıktan sonra çelik yada ahşap karkas yardımıyla 5 cm hava boşluğu oluşturulmaktadır.

Hava boşluğu oluşturulduktan sonraki adımda alçıpan levhalar ile süngerpanın üzeri kapatılır. Süngerpanın kalınlığına göre ses yalıtım performansı değişkenlik göstermektedir.

Süngerpan ses kesici özellikte bir malzemedir. Farklı kalınlıklarda üretilmektedir. Kesilmek istenilen sesin şiddetine göre ortamda kullanılacak malzemenin kalınlığı belirlenir. Genel olarak ortak duvarlarda 5 cm kalınlığında tercih edilmektedir. Bu sayede etkili bir izolasyon sağlanır.

Şiddet oranı yüksek olan ortamlar için süngerpan ile birlikte ses bariyeri kullanılmaktadır. Bu işlemde süngerpan ortak duvarın yüzeyine kaplanır. Hava boşluğu oluşturulduktan sonra alçıpan ile kapatılır. Daha sonra ses bariyeri alçıpanın üzerine uygulanır ve daha sonra tekrar üzeri alçıpan ile kapatılır. Böyle bir uygulama ile yüksek oranda ses yalıtımı sağlamak mümkündür.

 duvar ses yalıtımı nasıl yapılır neler kullanmalıyız veya hangi ürünlerin komşu duvarsa ses yalıtımı sağlar

[Toplam: 39   Ortalama: 3.6/5]