Yüzer döşeme ses yalıtımı; binaların doğal zemine oturan döşemelerinde, iki kat arası döşemelerde, her türlü titreşim kaynağı kaidesinin altında ısı, ses ve titreşim yalıtımı amacıyla yapılan uygulamalardır. Yüzer döşemeler yük taşıyıcı döşeme üzerine konulan esnek ve yüksek dayanımlı yalıtım levhası ve üzerine uygulanan son kat koruyucu tabakadan oluşur. Yüzer döşeme, ses yalıtımının özellikle önemli olduğu odalar için en iyi seçenektir. Dışarıdan gelen tüm ses titreşimleri, duvarlar ve temeller gibi yapısal unsurları alır. Yüzer döşeme bu yapısal elemanlarla sağlam bir şekilde bağlanmadığından, bu titreşimler kendisine iletilmez.

yüzer döşeme ses yalıtım
yüzer döşeme ses yalıtım malzemeleri

Yüzer Döşeme Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

yüzer döşeme ses izolasyon malzemeleri
yüzer döşeme ses izolasyon malzeme fiyatları
yüzer döşeme akustik ses yalıtım malzemeleri

Yüzer Döşeme Ses Yalıtımını Nasıl Yapıyoruz ?

Uygulanacak zemin rutubete karşı yalıtımlı hale getirildikten sonra levhalar serbest olarak döşenir. Şap döküldükten sonra istenilen döşeme kaplaması ile uygulama tamamlanır. Betonarme döşemenin üzerine tesviye (düzeltme) şapı uygulandıktan sonra akustik rapor veya projede hesaplanan yalıtım kalınlığına göre yüzer döşeme levhası (taş yünü veya cam yünü levhalar) uygulanır. Bu levhalar serbest şekilde döşenir. Döşemede meydana gelecek darbe ve titreşimin duvarlar aracılığıyla komşu mekanlara geçmesini önlemek amacıyla, kesilen şeritler tüm döşeme etrafına yerleştirilir.

yüzer döşeme ses izolasyon malzemeleri
yüzer döşeme akustik ses yalıtımı

Yüzer Döşeme Ses Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Darbe doğuşumlu ses yalıtımında yüksek performans sağlar. Sesi absorbe ederek ara katlarda hava doğuşumlu ses transferini minimum seviyede tutar.
Düşük ısı iletim katsayısı değeri ile yüksek termal koruma sağlar.
Döşeme üzerinde olası hafif yüzey bozukluklarına mükemmel adapte olur. Levha şekilleri bozulmadan, esnek yüzey adaptasyonu gerçekleştirirler.
Döşeme yapısında ısı ve ses köprülerinin oluşumuna imkan tanımaz. Levha köşelerinin mükemmel entegrasyonu sayesinde levhalar arası boşluk oluşma olasılığı engeller.

yüzer döşeme ses izolasyonu