Zemin ses yalıtımı; alt kata giden titreşimli sesleri ve gürültüyü engellemek için yapılan uygulamalardır. Şap veya parke altında uygulama yapılabilir. Akustik ortamlarda evinizde halı kullanmak istiyorsanız onun için titreşimi engelleyen dekoratif halı kullanılır.

Zeminde parke altında yumurta formlu mantarlı kauçuk levha, epdm ses bariyeri ve süngerpan kullanılarak etkili sonuç elde edilir. Ayrıca mümkünse hava boşluğu bırakmakla ses izolasyonu performans gücünü arttırabilirsiniz. Şap altında kauçuk levha bariyer ve ses kesici süngerpan kullanarak da zemin ses izolasyonu sağlanır.

zemin ses yalıtımı
zemin ses yalıtım malzemeleri

Zemin Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Zemin Ses İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler

zemin akustik ses yalıtım malzemeleri
zemin akustik ses yalıtımı
zemin akustik ses izolasyonu

Zemin Ses Yalıtımını Nasıl Yapıyoruz ?

Şap altında darbe, parke, zemin, titreşim ve vibrasyon gibi seslerin yalıtımı için kauçuk maddeli ürünler kullanılır. Mantar şilte rulo, halı kauçuk olarak kullanılabilir. Darbe kaynaklı seslerin geçişini önlemek için kullanılan ses izolasyon ürünleridir.

Zemin ses yalıtımı oluşan darbe sesinin bir diğer tipi de “topuk sesi” diye adlandırılan ve sert döşeme üzerinde yürünmesi ile oluşup ortam sesi olarak aynı mekanda yayılan seslerin yalıtımıdır. Alt kata giden darbe, titreşim ve vibrasyon gibi sesleri ses yalıtım ile engelleyebilirsiniz.

zemin ses yalıtım malzeme fiyatları
zemin ses izolasyon malzemeleri

Zemin Ses Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Sert zemin döşemesi üzerinde yürünmesi, sandalye vs. eşyaların çekilmesi, sert cisimlerin yere düşmesi gibi durumlarda yüksek düzeyde darbe sesi oluşur ve gürültü sadece alt kata değil yapının iskeleti üzerinden tüm dairelere yayılır. Titreşim kaynaklı zeminden gelen sesler rahatsızlık hissi uyandıran seslerdir. Özellikle bir çok çalışanın olduğu mekanlarda zemin ses izolasyonu yaptırmak kaçınılmazdır.

Darbe sesleri ise iki sert cismin birbirine çarpması sonucu ortaya çıkan ve katı cisimler üzerinde titreşim yoluyla yayılan seslerdir. Çok katlı yapılarda en önemli gürültü sorunları darbe seslerinden kaynaklanır. Sert zemin döşemesi üzerinde yürünmesi, sandalye vs. eşyaların çekilmesi, sert cisimlerin yere düşmesi gibi durumlarda yüksek düzeyde darbe sesi oluşur ve gürültü sadece alt kata değil yapının iskeleti üzerinden tüm dairelere yayılır.

zemin ses izolasyonu
zemin pvc tabanlı halı
zemin akustik ses yalıtım halı
zemin ses yalıtım halı