PROFESYONEL EKİP, %100 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Ses yalıtımı ve akustik izolasyon sektöründe üretim, satış, akustik tasarım ve projelendirme olmak üzere tam kapsamlı hizmetler sunmaktan gurur duyuyoruz. İmza attığımız projelerde her mekanı kendi niteliklerine göre değerlendiriyor ve yaptığımız akustik tasarım uygulamalarıyla mekanın işlevselliğini ve konfor standartlarını yükseltiyoruz. Akustik mühendislerimiz ve uzman tasarımcılarımız keşif gezileri ve müşterilerimizle yapılan görüşmeler neticesinde, mekanda giderilmek istenen ses sorunlarını tespit ederek, müşterilerimize akılcı akustik tasarım çözümleri sunmakta. Hedefler doğrultusunda yapılan nokta atışı akustik tasarım ile mekana istenilen akustik performans değerlerini sağlıyoruz.

AKUSTİK TASARIM NEDİR?

akustik tasarım ve projelendirme

Yapı sektörü içinde akustik mimari yapılar bulunuyor. Bu alanda mekânın ihtiyacına uygun olarak ses değerleri ve yapı fonksiyonu orantılıdır. Bir mekânı hem konferans hem de konser salonu olarak kullanabilmek için uygun sistem akustik şartları gereklidir. İstenen fonksiyonlara uygun çınlama özellikleri uygulanmalıdır. Sesin mekan içindeki yankısının olmaması da çok önemlidir. Bu şekilde ses her yöne eşit dağılacaktır.

Sesin konforlu bir şekilde dağılması akustik tasarım nedir sorusunun tam karşılığı olacaktır. Akustik enerji ters kare kanunu ile hareket ediyor. Ses kaynağından iki kat uzaklaşılması akustik enerjinin 4 kat azalmasına neden olur. Bu nedenle akustik oda tasarımı yaparken akustik ses izolasyonu gereklidir. Dışarıdan içeriye girecek sesler akustiği bozabilir. Sesin yankılanmasını önlemek içinde akustik sünger kullanılabilir.

AKUSTİK TASARIM KRİTERLERİ

Akustik mekanların projelendirilmesi aşamasında belirli bir akustik konfor sağlanmasına yönelik detaylı tasarım çalışmaları yapılmalıdır. Titreşim, gürültü kontrolü ve hacim akustiği ana akustik tasarım ilkeleri arasında yer alır. Bu başlıklar altında yapılan çalışmalar farklı ölçeklerdeki projelerde tasarım kararları olacaktır. Proje bazlı akustik ihtiyacı araştırma verileri esas alınarak yapılır.

akustik tasarım nedir

Yapılacak akustik tasarım içinde mevcut duruma göre ölçümler yapılır. Bunların dışında hacim akustiği kapsamında ise konferans- konser salonu tasarımı ya da restoran, derslik, ofis gibi mekanlarda gürültü kontrolü yapılabilir. Mekanlar için üç boyutlu akustik modeller üzerinde simülasyonlar yapılabilir. Titreşim ve gürültü kontrolü başlığında araştırılması gereken detaylar şunlardır:

  • Yapı cephelerine etki etmesi öngörülen gürültü düzeyleri baz alınır ve yapı kabuğu için uygulama detayları belirlenir.
  • Yapı içinde mekanlar arasında ses geçişinin engellenmesi için akustik kapı detayı, tavan, döşeme, duvar ve doğrama tip detayları hesaplanır.
  • Mekanik ekipmanları tümü için titreşim ve gürültü yalıtım detayları belirlenir. Bu akustik tasarım kriterleri ile akustik projeler hazırlanır.

Bu şekilde ses hacminin düzgün bir şekilde iletilmesi için gerekli hesaplamalar yapılır. Proje ihtiyaçlarına göre akustik izolasyon malzemeleri seçilmelidir. Yankı yalıtımı sağlamak için akustik sünger kullanabilirsiniz. Bu akustik yanmaz sünger ortamda oluşan çınlamayı engellemekte ve akustik ses kalitesini artırmaktadır.

UYGULAMA VE HİZMET ALANLARIMIZ

Ses yalıtım sektöründe üretimden uygulama aşamasına kadar birçok mekan ve mahalde tam kapsamlı hizmetler sunmaktayız;

akustik tasarım ve projelendirme

REFERANSLARIMIZ